Jeśli śledziłeś poprzednie wpisy o temperamentach to wiesz, że mamy cztery podstawowe typy:

  • Towarzyski sangwinik– ekstrawertyczny optymista, dla którego życie to zabawa i który nie przestaje mówić.
  • Energiczny choleryk– ekstrawertyczny lider, który lubi przejmować dowodzenie, ale bywa zbyt apodyktyczny.
  • Perfekcyjny melancholik– introwertyczny pesymista z zadatkami na geniusza. Uzdolniony i wrażliwy, z tendencją do popadania w przygnębienie.
  • Spokojny flegmatyk– introwertyczny mediator, który uchyla się przed życiowymi ciosami. Pogodzony z rzeczywistością, ale brakuje mu entuzjazmu.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że sangwinik to w pewnym sensie “odwrotność” melancholika a choleryk to “odwrotność” flegmatyka.

Mieszanki temperamentów

Każdy z nas jest mieszanką typów temperamentów, które mogą być połączeniami zgodnymi (naturalnymi) (sangwinik-choleryk, flegmatyk-melancholik), uzupełniającymi (choleryk-melancholik, sangwinik-flegmatyk) lub przeciwstawnymi (sangwinik-melancholik, choleryk-flegmatyk). Obrazowo można powiedzieć, że temperament każdego z nas to taka zupa przyprawiona czterema przyprawami, ale w różnych proporcjach. Dlatego każdy człowiek ma inny zestaw zalet i wad, które czynią go unikalną jednostką. Przyjrzyjmy się teraz bliżej połączeniom temperamentów.

Połączenia zgodne (naturalne)

Połączenia zgodne (naturalne) to te, w których natura jednego w sposób harmonijny przenika się z naturą drugiego temperamentu. Połączenie choleryka i sangwinika to mieszanka, która daje ekstrawertycznego, optymistycznego lidera, którego nastawienie na zadania amortyzowane jest sangwinistycznym nastawieniem na ludzi i dobrą zabawę. Takie osoby mają największy potencjał przywódczy. Lubią pracować i jednocześnie dobrze się przy tym bawić, co dobrze wpływa na zespół. Lubią ludzi, lubią z nimi rozmawiać, ale zazwyczaj o interesach i zadaniach do zrealizowania. Zabawowa natura sangwinika jest tutaj dyscyplinowana przez energicznego, nastawionego na cel, choleryka.

Połączenie flegmatyka i melancholika to również połączenie zgodne. Spokojna i natura flegmatyka spotykając się z wrażliwym melancholikiem tworzy harmonijne połączenie. Naturalna chęć flegmatyka do odwlekania równoważona jest przez perfekcyjnego melancholika, który chce mieć wszystko zrobione na czas. Nadmierna wrażliwość melancholika równoważona jest stabilnością emocjonalną i stałością flegmatyka. Powoduje to, że taka osoba nie jest tak bardzo podatna na wahania nastrojów. Takie osoby są poważne, ciche, nie lubią być w centrum uwagi. Spokojnie i dokładnie robią swoje.

Połączenia uzupełniające

Połączenia uzupełniające to takie, w których natura jednego uzupełnia braki drugiego typu temperamentu. Pierwszym tego przykładem jest połączenie choleryka i melancholika. To osoba, która jest nastawiona na cel, przy tym jest niezwykle przenikliwa, precyzyjna i wymagająca. Ma bardzo wysokie standardy i takiego też podejścia oczekuje od innych. Nie ma zadania, którego ten typ nie byłby w stanie doprowadzić do końca. Jest w stanie „dowieźć” nawet najtrudniejszy projekt.

Połączenie sangwinika i flegmatyka natomiast do pracy podchodzi lekko i z humorem. Podwójnie niefrasobliwy sposób bycia, oraz pogodność i bezproblemowość powodują, że są oni najlepszymi przyjaciółmi. To także najbardziej lubiany typ. Jego ciepło i łagodność powodują, że chce się z nim spędzać czas.

Połączenia przeciwstawne

Wielu badaczy zajmujących się kwestią temperamentów twierdzi, że niemożliwe są połączenia przeciwstawnych typów. Jednocześnie część z nich przychyla się do tezy, że jest to jednak możliwe. Zdania są tutaj podzielone. Osobiście skłaniam się ku drugiej tezie, że jest to możliwe. Tak też wynika z testów, które przeprowadzam na swoich kursach, warsztatach i szkoleniach. Osoby, które mają taką konstrukcję mogą czuć się trochę „jakby było ich dwóch w jednym”. Wynika to z tego, że mają one „w sobie” przeciwstawne, zupełnie skrajne typy temperamentów.

Osoba, która jest połączeniem towarzyskiego sangwinika i perfekcyjnego melancholika nieustannie toczy wewnętrzną walkę. Z jednej strony, jej spontaniczna, sangwinistyczna natura chce swobody i improwizacji, na którą nie może zgodzić się natura uporządkowanego i mającego wszystko zaplanowane melancholika. To poważny konflikt, który, bez zdania sobie sprawy z własnej natury, może powodować wewnętrzne rozdarcie.

Połączeniem przeciwstawnym jest również zespolenie choleryka i flegmatyka. Taka osoba z jednej strony ma tendencje do pracoholizmu, ale z drugiej strony czasem „włącza jej się tryb” nieustannego oszczędzania energii, tak charakterystycznego dla flegmatyka. Z reguły taka osoba radzi sobie w ten sposób, że dzieli swój czas. Często jest bardzo aktywna i choleryczna w pracy i bierna w domu.

Ciekawostki

Temperament jest niezmienny. Może się jednak zdarzyć, że się odwróci. Z taką sytuacją możemy mieć kiedy ktoś jest pod wpływem silnego stresu. Przykładowo flegmatyk poddany silnemu bodźcowi stresowemu może przyjąć naturę choleryka. Zachowuje się jak on (co nie czyni go cholerykiem). Ciekawe jest również działanie alkoholu, które również może wpływać na zmianę natury człowieka. Np. introwertyczny, zamknięty w sobie i cichy melancholik, pod wpływem alkoholu, może stać się duszą towarzystwa niejako wchodząc w skórę sangwinika. Spokojny flegmatyk może stać się agresywny i dominujący…

Podsumowanie

Podsumowując, wiesz już, że każdy z nas jest unikalną mieszanką temperamentów. Wiesz już także jakie są ich połączenia. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, koniecznie wykonaj test osobowości. Jako ciekawostkę napiszę, że największy problem z określeniem swojego temperamentu, z reguły mają flegmatycy, ze względu na to, że są ludźmi najbardziej uniwersalnymi.

Powodzenia w odkrywaniu tajników temperamentów i osobowości!

Zainteresował Cię ten temat? Weź udział lub zorganizuj warsztaty z temperamentów w swojej firmie. Więcej szczegółów tutaj.

Dodatkowe linki:

Bibliografia:

  1. Littauer, F.: Osobowość Plus. Wydanie XII. Warszawa, 2000.
  2. Littauer, F., Sweet R..: Osobowość Plus w praktyce, Warszawa, 2011

4 Comments

"Niech dobre chwile trwają!" Jak dogadać się z sangwinikiem? - Lideruj · 3 lutego 2020 at 14:05

[…] Wpis o połączeniach temperamentów […]

“Chcę to na wczoraj!”. Choleryk w akcji. - Lideruj · 3 lutego 2020 at 14:05

[…] Wpis o połączeniach temperamentów […]

Niedoceniana perła zarządzania? O temperamentach. - Lideruj · 3 lutego 2020 at 14:06

[…] Wpis o połączeniach temperamentów […]

"Idę powoli, ale nie cofam się nigdy." Charakterystyka spokojnego flegmatyka. - Lideruj · 3 lutego 2020 at 14:08

[…] Wpis o połączeniach temperamentów […]

Leave a Reply