fbpx

Jako człowiek deponujesz rzeczy w życiu ludzi. Innymi słowy, jeżeli masz kontakt z ludźmi, to zawsze coś im dajesz i zostawiasz. Jest to szczególnie istotne dla liderów, bo ich wpływ na innych jest zazwyczaj większy. Co dajesz ludziom z którymi się codziennie spotykasz? Czy po kontakcie z Tobą są podbudowani czy raczej zdemotywowani?

Zawsze coś ludziom przekazujesz. Na wielu poziomach. Przekazujesz to co masz, bo przecież nie możesz dać tego czego nie masz. Jeżeli nie masz w sobie radości, miłości, nie jesteś zmotywowany, to niemożliwe jest przekazanie tego innym. Dotyczy to także mnie. Jeżeli nie „sięgam do źródła”, nie modlę się, nie medytuję w ciszy, nie czytam, nie rozwijam się…. nie rosnę i nie jestem w stanie przekazywać dobrych depozytów osobom z którymi się spotykam.

Jednym z najlepszych sposobów na zadbanie o swoją dobrą kondycję mentalną jest czytanie książek. Niby oczywiste, ale u wielu osób wygląda to tak:

To tak z przymróżeniem oka….

A poważnie. Czasem jedno zdanie może odmienić Twój dzień. Zainwestuj (tak to inwestycja w siebie!) nawet tylko 1 minutę na przeczytanie, posłuchanie lub obejrzenie czegoś inspirującego. Poszukaj dobrych podcastów, kanałów na youtube. Nie chodzi tylko o moje 😉 (chociaż polecam Ci podcast Lideruj) bo wartościowych treści jest w internecie bardzo dużo. Znajdź twórców, którzy Ci odpowiadają i są sprawdzeni, bo dużo też jest motywacyjno-inspiracyjnego „bullshitu” w sieci. Dlatego wybieraj świadomie i krytycznie.

Szczególnie wartościowe jest czytanie i słuchanie o poranku, zanim zaczniesz pracę. Zamiast włączać radio czy tv otwórz książkę. Jeżeli nie masz czas wstań 10 minut wcześniej. Jeżeli to niemożliwe to włącz jakiś pożyteczny podcast czy video na yt . To może być treść duchowa, inspiracyjna, edukacyjna. Zobaczysz jak zmienia się Twoja energia i nastawienie i jak inaczej wejdziesz w dzień.

To jak z dietą. Często mówi się, że jesteś tym co jesz. To co jesz ma wpływ na Twoje samopoczucie, zdrowie, energię. Dobre jakościowo posiłki dają zdrowie i energię. Podobnie jest z treściami. Jeżeli karmisz się treściami niskiej jakości (tradycyjne wiadomości o konfliktach, tragediach, negatywne obrazy itp.) Twój umysł będzie przesiąkał takim myśleniem. 

Pewno znasz powiedzenie nie widzimy świata takim jakim jest, tylko takimi jakimi my jesteśmy”. Znam bardziej „hardcorową” odmianę tego powiedzenia i brzmi ona: „jak masz w głowie chlew, to dookoła widzisz same świnie”. Mocne, wiem, przepraszam jeżeli kogoś uraziłem, ale to dosadne określenie, które zapada w pamięć 😉 Ja usłyszałem to zdanie 10 lat temu od swojego mentora i do dziś we mnie jest. 

Jeżeli natomiast będziesz zwracał uwagę na co zwracasz uwagę i świadomie selekcjonował (w miarę możliwości) treści które chłoniesz zmienisz się i… zaczniesz deponować w ludziach dobre rzeczy.

A więc liderze, co deponujesz w ludziach? Czy jest to to, co chciałbyś deponować? Co zamierzasz z tym zrobić?

Categories: rozwój osobisty

0 Comments

Leave a Reply