Ależ ten czas leci. Niedawno zakończył się styczeń, a tu luty już za pasem. Ani się obejrzymy i minie kwartał, pół roku i rok. 365 dni to naprawdę dużo czasu do zmarnowania… albo pożytecznego wykorzystania. Ja staram się nie pozwolić temu rokowi po prostu przeminąć. Ty pewno też. Dlatego mam do Ciebie pytanie.

Jakie strategiczne cele dla zmiany jakości swojego biznesu (a zatem i życia) postawiłeś sobie w tym roku?

Już tłumaczę o co mam na myśli…

W klasycznej książce „Bogaty Ojciec, Biedny Ojciec”, którą pierwszy raz czytałem ponad 10 lat temu znajdują się ponadczasowe rady dotyczące prowadzenia biznesu, inwestowania czy planowania finansowego. Swego czasu zresztą, ta książka wywróciła moje myślenie nt. pieniędzy, biznesu i inwestowania.

Podstawowe przesłanie tej książki brzmi: „buduj rurociągi zamiast nosić wiadra”. Czym się różni jedno od drugiego? Noszenie wiader to wykonywanie usług lub sprzedawanie pojedynczych (nie seryjnych) produktów i zarabianie za każdym razem generowania pojedynczych transakcji. To po prostu „zwykłe zarabianie pieniędzy”.

Budowanie rurociągu natomiast, to takie rozbudowywanie swojego biznesu oraz pakietu produktów i usług aby tworzyć strumień przychodów generowanych niejako automatycznie. Podam przykład branży szkoleniowo-doradczej, czyli mojej.

Możemy sprzedawać szkolenia, coaching i doradztwo czy nawet pakiety rozwojowe (i to robimy), ale nadal będzie to będzie sprzedawanie czasu za pieniądze. Większe czy mniejsze, ale tak właśnie jest.

Możemy też pójść w kierunku uproduktowienia rozwiązań i tworzenia na przykład kursów online, poradników czy innych produktów np. cyfrowych (co też robimy).

Ja działam w branży szkoleniowej więc dla mnie budowanie rurociągów wiąże się z modyfikacją tradycyjnego modelu biznesowego i np. pójściem w kierunku rozwiązań online.

Niby to oczywiste, ale jednocześnie wielu przedsiębiorców najzwyczajniej w świecie świadczy usługi sprzedając swój czas za pieniądze. Nie ma w tym nic złego, natomiast nie jest to trwałe budowanie aktywów (w rozumieniu aktywów wg. definicji „Bogatego Ojca”, czyli jako czegoś, co wkłada Ci pieniądze do kieszeni) i biznesu, ani strumienia przychodów. Nie jest to budowanie rurociągu tylko noszenie wiader.

W związku z tym mam do Ciebie pytanie:

W jaki sposób możesz przemodelować swój biznes aby zacząć budować rurociąg zamiast nosić wiadra?

I tym pytaniem chciałbym Cię dzisiaj zostawić życząc inspirujących odpowiedzi.


0 Comments

Leave a Reply