Kreatywność to dość popularne słowo, jeśli Ty, tak jak i miliony z nas, zarabiasz umysłem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteś określany mianem pracownika kreatywnego. Każdego dnia musisz wysilać umysł, aby wspiąć się na wyżyny swoich możliwości.


Tylko co, jeśli brakuje Ci pomysłów? Znasz to uczucie, że mimo bardzo szczerych chęci coś idzie nie tak, masz problemy z koncentracją, natłok myśli i totalny brak weny? Wiem, znam to doskonale… Ale czy zastanawiałeś się co to w ogóle znaczy być kreatywnym? Czy można to trenować, czy da się za pomocą czarodziejskiej różdżki obudzić swoją kreatywność? No cóż – i tak, i nie – odpowiedzią jest jedynie systematyczna praca nad sobą, bo trening czyni mistrza! Czary odkładamy na bok 😉

 

WYTRWAŁOŚĆ I CIERPLIWOŚĆ 

Na wstępie zaznaczę, że nie jest ważne to, co wiesz, ale to, co robisz. Niezależnie od tego, co obiecują inni na krótkich szkoleniach, nie ma szybkich metod. Swoją kreatywność możesz pobudzać jedynie poprzez systematyczny trening i odpowiednie nastawienie, ale przede wszystkim musisz być wytrwały i cierpliwy. Czy wiesz, że Thomas Edison stworzył 3000 rozmaitych pomysłów, zanim opracował żarówkę, którą do dzisiaj ma każdy z nas w domu, a Wolfgang Amadeusz Mozart stworzył ponad 600 utworów muzycznych, wliczając w to 41 symfonii, 40 oper i kilkanaście mszy, w czasie swojego krótkiego, kreatywnego życia. Rembrandt stworzył około 650 obrazów i grafik oraz 2000 rysunków, a Picasso wykonał ponad 20 000 prac. Odpowiedz sobie, co by było, gdyby każdy z nich poddał się na starcie i uznał, że nie jest kreatywny


10 KROKÓW DO LEPSZEJ KREATYWNOŚCI 

Michael MICHALKO, bo o nim będzie dzisiaj mowa, jest doradcą kreatywnego myślenia pracującym dla największych z listy Fortune 500. Jest autorem podręcznika “The Creative Thinking Handbook” oraz „Creative Thinkering: Putting Your Imagination to Work, która stała się bestsellerem w USA. Opracował kilka uniwersalnych zasad wspierających kreatywność. Poniżej w dużym skrócie moja interpretacja części z nich:


1. Uwierz w siebie, Ty też jesteś kreatywny

Pierwszym krokiem do zwiększenia kreatywności jest wiara w to, że posiadasz takie umiejętności. Tyle albo aż tyle 😉 Nie ma ludzi niekreatywnych, każdy – na swój sposób – posiada tę umiejętność w większym lub mniejszym stopniu. Trzeba tylko w to uwierzyć.

2. Rozwijaj swoje zdolności

Nigdy się nie zatrzymuj, zawsze rozwijaj swoje umiejętności, a naukę traktuj jak niezwykłą podróż w nieznane, fascynującą przygodę, dzięki której odkryjesz zupełnie nowe horyzonty. Traktuj to w ten sposób, a uwierz – dojedziesz bardzo daleko 🙂

3. Bądź wytrwały

Cierpliwość, wytrwałość i jeszcze raz cierpliwość 😊 Każdy sukces to ogrom pracy i wysiłku poprzedzony wieloma niepowodzeniami. Dlatego nie poddawaj się, tylko próbuj, do skutku.

4. Na jedno pytanie zawsze możesz znaleźć kilka odpowiedzi

Zadawaj pytania, szukaj jak największej ilości odpowiedzi i pamiętaj – nie ma jednej, jedynej i właściwej, im bardziej wyjdziesz poza schemat, tym lepiej.

5. Nie zatrzymuj się

Kiedy już uznasz, że Twoje dzieło zostało skończone, nie zatrzymuj się, udoskonalaj, twórz nowe, wychodź coraz dalej.

6. Przygotuj się na krytykę

Tworząc nowe, zawsze bądź przygotowany na najgorsze i nigdy nie bierz słów krytyki do siebie, a konstruktywną krytykę przyjmij z pokorą i traktuj jak rozwijającą lekcję.

7. Zaufaj sobie

Zaufaj swojej intuicji i idź za głosem serca. Uwierz w to, że jesteś kreatorem dobrych pomysłów.

8. Nie ma niepowodzeń, są tylko cenne lekcje

Każde niepowodzenie prowadzi Cię do rozwoju. Jest wartościową lekcją i cennym doświadczeniem.

9. Próbuj poznać zagadnienie z różnych perspektyw

Patrz na rozwiązywanie problemów z zupełnie innych perspektyw, stosuj techniki – Metodę sześciu kapeluszy czy Walta Disneya.

10. Ucz się myśleć niekonwencjonalnie

Zawsze myśl niekonwencjonalnie, wychodź z utartych ścieżek i schematów. Zmieniaj pudełka myślowe.

 

I na koniec: pamiętaj, że kreatywność to sztuka kompromisów i odpuszczania. Rozwijaj się, ale miej też czas na nicnierobienie, bo to wtedy powstają najlepsze dzieła. Uwierz w siebie, działaj i nigdy nie krytykuj, nie oceniaj ani siebie, ani swojego otoczenia. Do dzieła! 🙂

Categories: rozwój osobisty

0 Comments

Leave a Reply