Słowa mają moc. Odpowiednio użyte mogę czynić cuda. Sztuka operowania słowem, zwana w nowożytnym świecie copywritingiem, to sztuka, której można się nauczyć. Poniżej kilkanaście wskazówek, jak pisać bardziej angażujące treści.

1. Pamiętaj o celu wpisu (czy posta). Co jest celem tego konkretnego posta? Może to być np. zachęcenie do odwiedzenia witryny, sprzedaż danego produktu, zachęcenie do dyskusji i inne. Każde zdanie powinno być podporządkowane głównemu celowi. Powinieneś zadawać sobie pytanie: „czy to zdanie przybliża mnie do realizacji mojego celu?”.

2. Zastanów się jaki problem (bolączkę) klienta rozwiązuje Twój produkt lub usługa i zakomunikuj to. Wszyscy, niezależnie od branży, pracujemy w biznesie rozwiązywania problemów i wprowadzania klientów w dobry nastrój. Pamiętaj o tym tworząc treści.

3. Pisząc treści, warto stosować model AIDA:
A- attention- przykuj uwagę jakimś zdaniem
I- interes- zainteresuj czytającego
D- desire- wzbudź chęć (pragnienie) posiadania, czy zrobienia czegoś
A- action- wezwij do akcji (zamów teraz, zapisz się, sprawdź, napisz w komentarzu co o tym myślisz itp.!).

4. Stosuj język korzyści. Pamiętaj, że Klienta nie interesujesz Ty, ale raczej podświadomie zadaje sobie pytanie: „co z tego będę miał?”.

5. Pamiętaj o podstawowych mechanizmach motywacyjnych. Dążenie do czegoś pozytywnego, ale także unikanie negatywnych konsekwencji nie podjęcia działania (np. związane z nieskorzystaniem z Twojego rozwiązania) to mocne motywatory.

6. Wzbudzaj emocje. Emocje kupują i sprzedają! Umiejętnie zarządzaj stanem emocjonalnym czytającego.

7. Staraj się wejść w skórę odbiorcy i komunikować się jego językiem. W różnych branżach osoby posługują się różnym językiem. Jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać tak jak one!

8. Stosuj plastyczny język. Odwołuj się do różnych zmysłów (mamy aż 5 zmysłów!). Wykorzystaj to!

9. Odwołuj się do którejś z 6 potrzeb Klienta:
– lepsze życie
– oszczędność czasu
– oszczędność pieniędzy
– więcej pieniędzy
– więcej satysfakcji z tego co robię
– lepsze postrzeganie (przez siebie samego oraz przez innych)

10. Angażuj odbiorców. Zachęcaj do reakcji, udostępniania i komentowania. Proś o to, co chciałbyś, aby zrobił odbiorca. “Proszę” to jedno z najbardziej niedocenianych słów w biznesie.

11. Stosuj nowe akapity co 1-3 zdania (za dużo tekstu obok siebie zniechęca do czytania).

12. Unikaj zdań wielokrotnie złożonych. KISS (Keep It Simple, Stupid!). Stosuj krótkie, proste i energetyczne zdania.

13. Stosuj emotikonki, min. 1-2 na każde zdanie (przyciągają uwagę i uatrakcyjniają przekaz). Mózg lubi małe rzeczy i kolory. Podświadomie przyciągają one jego uwagę. Nie walcz z neurobiologią 😉 po prostu tak to działa.

14. Sprawdzaj ortografię, interpunkcję i stylistykę. Nie możesz sobie pozwolić na błędy w tych obszarach. To dyskwalifikuje Cię jako twórcę treści. Jeżeli trzeba, zatrudnij specjalistę (redaktor, korektor, copywriter).

15. Stosuj “double” albo nawet “triple-check”. Jeżeli trzeba, wydrukuj i przeczytaj tekst na głos. Daj go do przeczytania komuś innemu i poproś o informację zwrotną co jest dobrze, a co warto poprawić.

Podsumowując, odpowiednio stworzone treści mogą znacząco zwiększyć zaangażowanie odbiorców i podnieść skuteczność wpisów. Dzięki temu, możesz szybciej osiągnąć swoje cele, oszczędzając czas, pieniądze i energię. Powodzenia!

PS. Po więcej inspirujących i pomocnych materiałów zapisz się do Newslettera Lidera.


0 Comments

Leave a Reply